خبرگزاري امید

ساخت پله جهنم به تعویق افتاد

«پله جهنم» را قرار بود آرمان زرین‌کوب تهیه و کامران قدکچیان کارگردانی کند، اما به دلیل فراهم نشدن امکانات مالی تولید پروژه به تعویق افتاد.

فیلمنامه «پله جهنم» را علیرضا محمودی نوشته که داستانی درباره پرونده‌های اقتصادی دارد. زرین‌کوب تهیه‌کننده مجموعه‌های «ستایش» و «مرگ تدریجی یک رویا» است.

زرین‌کوب و قدکچیان پارسال فیلم 90 دقیقه‌ای «12 روی هشت» را ساختند. کامران قدکچیان فیلم‌های سینمایی «فاصله»، «زخمی»، «آواز تهران»، «بهشت پنهان» و... را در کارنامه دارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

واگذاری رافع مسئولیت نیست

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری گفت: در برنامه پنج ساله موظف به كاهش 5 درصدی نیروی انسانی بودیم اما دولت این میزان را به حدود 10 درصد رساند.

لطف الله فروزنده در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبكه دو سیما با تشریح بخش هایی از قانون مدیریت خدمات كشوری افزود: این قانون با آسیب شناسی نظام اداری و مطالعات تكمیلی به اقتضائات كشور توجه كرده است.

وی اضافه كرد: اكنون همه ساختارهای كلان دستگاه ها به سمت واگذاری فعالیت های تصدی گری و افزایش نظارت رفته است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری با بیان اینكه حركت در جهت دولت الكترونیك، آموزش، تمركززدایی، واگذاری امور به مردم و نتیجه گرا بودن مدیریت، شاخص های ارزیابی عملكرد مدیریت دستگاه های اجرایی است گفت: در قانون خدمات كشوری فعالیت های اصلی و فرعی دستگاه ها دسته بندی شده است.

فروزنده گفت: با كاهش تصدی گری دولت باید نظارت تقویت شود و واگذاری رافع مسئولیت نیست.

وی درباره موضوع انتقال بخشی از دستگاه های اجرایی به خارج از تهران گفت: ساختار بخش حاكمیت روشن است و در این بخش ما در نهایت به بازسازی نیاز داریم اما بیشترین چالش ما در بخش تصدی گری است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری گفت: اگر نقل و انتقال ما به سمت وظایف حاكمیتی باشد و به 13 فصل بسته انتقال توجه شود مشكلی نخواهیم داشت.

فروزنده افزود: باید وظایف دستگاه ها به گونه ای تعریف شود كه دستگاه ها مكان یابی خود را براساس وظایفشان انجام دهند.

وی گفت: اكنون برخی وزرا پذیرفته اند كه كل وزارتخانه را از تهران خارج كنند كه كار گروه انتقال با آنها مخالفت كرده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

ميهمانان اين عروسي مردم عادي نبودند

در گرما و رطوبت، گروه بي شماري از توريستهاي هلندي، هواداران اينتر و عابران عادي و نماينده هاي رسانه هاي کنجکاو در ميدان ماتئوتي منطقه کاستل نووو براردنگا در 25 کيلومتري شهر سيه نا ايتاليا براي تماشاي مراسم ازدواج وسلي اسنايدر هافبک هلندي اينتر و همسرش يولانته کابائوفن کاسبرگن دورهم جمع شده بودند. اسنايدر اين محل تاريخي و رؤيايي را براي جشن عروسي خود انتخاب کرد و ميهمانان سرشناس خود را به استان توسکانا ايتاليا کشاند.

در بين جمعيت حاضر خيلي از بازيگران سينماي هلند هم حضور داشتند و همان طور که مردم کوچه و خيابان در گوش هم پچ پچ مي کردند، اين مراسم صرفا يک جشن عروسي نبود بلکه به يک رويداد به يادماندني در اين شهر تبديل شد. مراسمي که کمپاني نايک هلند اسپانسراصلي آن بود.
ميهمانان اين عروسي مردم عادي نبودند و همه حاضران را ستاره هاي سينما و فوتبال و سلبريتي هاي ديگر شکل مي دادند. در اين مراسم آداب و رسوم معمول عروسيهاي اروپايي رعايت نشد.

اسنايدر رأس ساعت چهار و بيست و دو دقيقه به وقت محلي از يک رولزرويس عجيب و غريب سفيد پياده شد. او کت و شلوار ابريشمي آبي کم رنگ يخي برتن داشت که کت و شلوار تاريخي مارادونا را از ياد همه برد. پنج دقيقه بعد يک درشکه با چهار اسب اسپانيايي عروس او را به کليساي شهر آوردند. نفرين و يا حتي شکوه فوتبال به جايي رسيده که ستاره هاي آن حتي در زيباترين روز زندگي خود هم نمي توانند معناي حفظ حريم شخصي و خصوصي بودن مراسم را حس کنند. درست مثل اتفاقي که براي توتي افتاده بود.

زندگي آنها به همين دليل به يک رئاليتي شو، با چندين هزارنفر ميهمان ويژه با امتياز پخش تلويزيوني تبديل مي شود براي عروسي وسلي اسنايدر و يولانته شش ماه تمام تدارکات لازم ديده شد. بيست هزار رز سفيد، دو سرآشپز هلندي و ايتاليايي به همراه دهها نفر در نقش سياهي لشکر که از هلند به ايتاليا آمده بودند، براي اين مراسم سفارش داده شده بودند.

يک شرکت هلندي هم که همسر پاتريک کلايورت رييس آن است، لباس عروس و داماد را تهيه کرده بود. تنها بخش تاريک اين مراسم غيبت هم تيمي ها و مربي سابق اسنايدر بود. موراتي و مورينيو به اين مراسم دعوت شده بودند. درحقيقت نيمي از باشگاه اينتر و نصف هلند. ولي فقط مونتاري و چيوو و کوردوبا به همراه مارکو برانکا از اينتر و فان درفارت، فان هويدونک و کلايورت نماينده هاي فوتبال هلند در اين عروسي بودند.

آنچه مورينيو و به خصوص موراتي را از اين مراسم دور نگه داشت ترس از مجبور شدن براي جواب دادن به سؤالات کنجکاوانه در مورد سرنوشت بالوتلي بود. البته مسايل و دلايل شخصي هم در اين غيبت تاثيرگذار بودند. در پايان مراسم، وسلي و يولانته روي همان کالسکه اي که عروس را به کليسا آورده بود از جمع ميهمانان جدا شدند و زندگي تازه اي را شروع کردند. ازدواج پر سر و صداي آنها هم با حضور اسپانسرهاي مهم و هزينه اي سرسام آور در تاريخ اين شهر کوچک ايتاليا براي هميشه ثبت شد.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

فيلمبرداري به صورت پنهاني و ضبط صداي محيط از قابليتهاي اين دستگاه است

کنجکاوي، سوءاستفاده و يا هر نيت ديگر چندان تفاوتي با هم ندارد ؛ حاشيه امن خلاء قانوني براي دلالان و فروشندگان دستگاههاي غيرقانوني فيلمبرداري و ضبط صدا به قدري فراهم است که هيچ مشتري دست خالي از اين بازار مکاره برنمي گردد. بديهي است که سوداگران زيادي در صف خريد اين ابزارند تا حرمت ها و حريم خصوصي جامعه را به تاراج ببرند.

دستگاه ضبط صداي قابل اختفا از راه دور که سه سال پيش از چين وارد ايران شد حالا ديگر بازار پررونقي دارد ، به طوي که رواج خريد و فروش و استفاده از اين دستگاهها که کاربرد معمولي و عادي ندارد نگرانيهاي زيادي را در جامعه ايجاد کرده است. تکرار بي اخلاقيهايي همچون انتشار فيلم ميهمانيهاي خصوصي، استخر بانوان و يا فيلمهايي از زندگي خصوصي چهره هاي مشهور که علاوه بر حرمت شکني هاي اخلاقي و نقض حريم خصوصي و وجدان جامعه ، گاه خسارات جبران ناپذيري نيز بر جاي گذاشته است .

اين دستگاههاي چيني توسط دلالان سفارش زيادي دارند و به ايران وارد مي شوند ؛ البته به صورت قاچاق و يا حتي  رسمي و در برخي موارد از مبادي گمرکي ايران.

جاسازي تجهيزات شنود در لباسهاي پاکستاني

به دليل اين که حجم عمده اين محصولات به صورت قاچاق وارد کشور مي شود ، امکان کنترل ورود آن از سوي مراجع رسمي به حداقل رسيده است. بر اساس اطلاعات بدست آمده تجار غيرقانوني از دو شيوه براي وارد کردن اين تجهيزات استفاده مي کنند، يکي به صورت مخفي در بين پالتهاي اجناس ديگر ديجيتالي که از چين وارد کشور مي شود و يا به صورت جاسازي در لباسهاي وارداتي از پاکستان.

اگرچه امروز مانند ماههاي اول ورود اين دستگاهها به کشور ، به راحتي پشت ويترين مغازه ها ديده نمي شوند و خريد و فروششان چندان علني نيست ،اما با گشت و گذاري کوتاه در مراکز خريد لوازم کامپيوتر و دستگاههاي ديجيتالي به وفور مي توان نمونه هاي مختلفي از اين دستگاهها را خريداري کرد.

سرهنگ رضا غني لو معاون اجتماعي نيروي انتظامي تهران بزرگ در اين باره به مهر مي گويد: براي خريد و فروش اين دستگاهها باندهاي حرفه اي مانند فروشندگان مواد مخدر تشکيل شده و دسترسي به آنها براي خواهانشان راحت است. امکان فيلمبرداري به صورت پنهاني و يا ضبط صداي محيط از قابليتهاي اين دستگاه است. دستگاهي که هيچ کاربرد عام و معمولي ندارد و در دسترس بودن آنها به صورت گسترده به طور قطع آسيبهايي را به دنبال دارد.

گوش دادن به صداي ديگران از کيلومترها فاصله

يکي از انواع اين دستگاهها يک گيرنده کوچک است که مي توان آن را در محيطي نصب کرد و در هر فاصله حتي خارج از کشور با استفاده از سيم کارتي که براي آن تعريف مي شود ، صداي محيط را به وضوح گوش داد. اين دستگاه که به راحتي توسط شبکه هاي ماهواره نيز با يک تلفن به فروش مي رسد بازار داغي در مراکز خريد صوتي و تصويري دارد.

يکي از پاساژهاي حاشيه ميدان امام خميني پايتخت ، محل فروش چنين دستگاههايي است. اگرچه به صورت علني نمي توان نمونه اي از آن را در ويترين ديد ولي با يک نيم دور در هر طبقه و سئوال از فروشندگان مي توان به راحتي آن را تهيه کرد.

اگر چه فروشنده ها احتياط مي کنند ولي بعد از دو دقيقه حضور در اين پاساژ سراغ اين دستگاه را از جواني که مقابل درب مغازه اي ايستاده مي گيرم . مي گويد بايد صبر کنم تا نمونه برايم بياورد. بعد از چند دقيقه بازگشته و همکار خود را معرفي مي کند. او که خوش را وحيد معرفي مي کند در توضيحاتي که در مورد اين دستگاه ضبط صداي محيط مي دهد مدعي است صداي محيطي به وسعت 100 متر را با کيفيتي بالا ضبط  مي کند و از طريق تلفن مي توان با سيم کارت اين دستگاه تماس برقرار و در هر جايي حتي خارج از کشور صداي محيط را گوش داده و يا ضبط کرد!

پيمان يکي ديگر از فروشندگان دستگاههاي گيرنده و ضبط صدا در اين مورد مي گويد: " قبلا اين دستگاهها به صورت علني در بازار خريد و فروش مي شد ولي بعد از مدتي مراجع مسئول امنيتي با مغازه داران و فروشنده ها برخورد کردند و از آن زمان به بعد خريد و فروش اين دستگاهها به صورت مخفي انجام مي شود. دو سال پيش اولين نمونه اين دستگاه ، ضبط صداي محيط وارد کشور شد. اين دستگاه در محيط بسته نصب مي شد و مي توانست صداي محيط را ضبط و بر روي امواج فرستنده راديويي پرت که شبکه اي بر روي آن نيز پخش نمي شود، ارسال کند. امکان دريافت صداي اين فرستنده بسته به جنس عايق صوتي محيط از فاصله اي 100 متري تا يک کيلومتري ممکن است."

ميکروفن هاي جاسوسي ؛ فقط 130هزار تومان  

به گفته اين فروشنده، دسترسي به صداي ضبط شده توسط اين دستگاه به دليل ارسال توسط امواج راديويي نامحدود است و امکان گوش دادن به صداي آن براي افراد ديگر که به صورت اتفاقي از اين فرکانس استفاده مي کنند نيز وجود دارد. به تازگي دستگاه جديد ديگري وارد بازار شده که صداي محيطي به مساحت 100 تا 150 متر حتي در فضاي باز را ضبط کرده و با استفاده از امواج بلوتوث روي دستگاهي که فرد براي آن مشخص مي کند مي فرستد ولي فاصله مکاني دريافت صدا توسط اين دستگاه محدود است. صداي ارسالي توسط اين فرستنده به صورت انحصاري در اختيار فرد قرار مي گيرد.

وحيد مي گويد: " توسط اين دستگاهها مي توان از آنچه که در محيط نصب دستگاه مي گذرد مطلع شد، کاربرد جاسوسي دارد، سارقان هم  مي توانند از آن استفاده کنند و يا وسيله اي براي سوء استفاده است. اين دستگاهها به صورت محدود خريد و فروش مي شود و نمي توان آن را در ويترين مغازه ها ديد ولي خريدشان نيز کار چندان مشکلي نيست. قيمت فروش اين دستگاههاي ضبط صدا حدود 130 هزار تومان است.

خودکاري با قابليت فيلمبرداري ؛ جاذبه جديد سوداگران

علاوه بر اين دستگاههاي ضبط صدا، به تازگي دستگاههاي ضبط تصوير به همراه صدا نيز وارد بازار شده است. دستگاهي که به راحتي مي توان فيلمهاي خصوصي از ديگران تهيه و از آن سوءاستفاده کرد.

گفته مي شود دستگاههاي مخفي ضبط تصوير انواع مختلفي دارد. ساعت، آدامس و غيره. ولي نمونه موجود آن در کشور  خودکاري است که دوربين غيرقابل ديد بسيار کوچکي در سر آن قرار دارد و قادر به فيلمبرداري از محيط است. تنها راه شناسايي اين خودکار که ظاهري کاملا مشابه خودکارهاي معمولي در بازار دارد اين است که در هنگام ضبط چراغ بسيار کوچک آبي رنگي در سر آن روشن مي شود که البته فروشنده آن راهنمايي مي کند که مي توان با يک نوار چسب مشکي اين چراغ را نيز مخفي کرده و بدون اين که کسي متوجه شود با آن فيلمبرداري کرد!

دوربين اين خودکار داراي کيفيت بسيار بالايي است و تصاوير دريافتي از آن وضوح بالايي دارد و در حافظه اي دو گيگا بايتي خود تصوير و صداي ضبط شده را ذخيره مي کند. اين خودکارها از کشور چين به تعداد انبوه وارد بازار ايران شده و خريداران خود را نيز دارد.

وحيد که جزو فروشنده هاي اين خودکار هم هست مي گويد: "اين خودکارها حدود 150 تا 160 هزار تومان قيمت دارد. ولي قيمت دقيقش مشخص نيست چرا که هر کسي آن را به قيمت متفاوتي مي فروشد. اگر پليس فردي را با اين دستگاه دستگير کند با مشکل مواجه مي شود چون مامورين شديدا اين موضوع را پيگيري مي کنند. البته اين خودکارها الان در بازار تا حدود 200 يا 300 هزار تومان هم به فروش مي رسد اگر چه قيمت خريد اينها 20 هزار تومان است. اوايل ورود اين دستگاهها به بازار که زياد پيدا مي شد کمتر از 120 هزار تومان فروخته نمي شدند ولي الان که فروششان محدوديت دارد قيمت آن کمتر از 200 هزار تومان نيست."

شهرستانيها مشتري پر و پا قرص تجهيزات ضبط پنهاني صدا و تصوير!

يکي از وارد کنندگان اين نوع خودکار از چين مي گويد: قيمت تمام شده اين خودکار با هزينه حمل تا تهران 10 هزار تومان است و ما به صورت عمده و تعداد بيش از 100 قلم به مغازه دارها به قيمت 30 هزار تومان مي فروشيم. البته قيمت فروش اين خودکار در مغازه ها و به صورت خرده فروشي حدود 50 هزار تومان است و استقبال خوبي هم از آن به خصوص در شهرستانها شده است.

او مي گويد تنها وارد کننده اين نوع دوربين در ايران نيست، "همکاران ديگري نيز هستند که از اين خودکارها وارد مي کنند چون سود خوبي دارد. از اول امسال يک کانتينر از اين خودکارها را به بازار فروخته ام، البته از ميزان خرده فروشي آن در بازار خبر ندارم. ولي تقاضا براي خريد بالاست و من هم با سفارشهاي انبوه تر تخفيف بيشتري مي دهم. اغلب خريداران اين خودکار کنجکاو هستند تا طرز کار آن را ببينند و معمولا قصد خاصي از خريد آن ندارد ولي بقيه مردم اند که با قصد خاص و منفي آن را خريداي مي کنند"، يک فرد معمولي چرا بايد احتياج به چنين خودکاري پيدا کند.

وي که براي بازاريابي اين خودکار به يکي از شبکه هاي ماهواره اي آگهي هم داده ادامه مي دهد: بسياري از مشتريها از طريق اين آگهي تماس مي گيرند و ما به صورت رايگان اين خودکار را به درب منزل آنها ارسال مي کنيم. تلفنهاي همراه اعتباري نيز براي فروش در نظر گرفته ايم تا علاوه بر غيرقابل شناسايي بودن بتوانيم مدام شماره تلفن خود را تغيير دهيم تا مشکلي هم ايجاد نشود.

خلاء قانوني در برخورد با ضبط پنهاني

يک وکيل دادگستري معتقد است به دليل خلا قانوني و پيش بيني نشدن مجازات براي استفاده کنندگان از دستگاههاي ضبط صوتي و تصويري پنهاني راه فرار از قانون و مجازات براي اين افراد وجود دارد.

بهرام بهرامي ادامه مي دهد: در قانون تنها براي آثار مجرمانه که در پي استفاده از اين تجهيزات پديد مي آيد مجازات پيش بيني شده است.

وي مي گويد: به طور نمونه در فصل هجدهم قانون مجازات اسلامي مواد 638 تا 641 قانونگذار مجازاتهايي براي فردي که به وسيله تلفن و يا دستگاههاي مخابراتي ديگر براي اشخاص ايجاد مزاحمت کند پيش بيني شده البته استفاده از اين ماده قانوني در صورتي است که بتوان اين موضوع را با آن انطباق داد.

اين استاد دانشگاه ادامه مي دهد: در مواد 648 تا 650 قانون مجازات اسلامي آمده که اگر افراد به اشخاصي مراجعه کنند که به تناسب وضعيت شغلي شان محرم اسرار هستند و اقدام به سوءاستفاده از اطلاعات آنها شود به حسب جرم از سه ماه و يک روز تا يکسال و پرداخت جزاي نقدي محکوم مي شوند.

به گفته بهرامي، افرادي که از تجهيزات صوتي استفاده مي کنند مي تواند بر طبق اين قانون مجازات شوند.

اين قاضي سابق ديوان عالي کشور با بيان اينکه البته ماده 638 هم به نوعي ممکن است با آثار ناشي از اين اقدامات تطبيق پيدا کند  مي گويد: با توجه به پيشرفت و توسعه تجهيزات صوتي، تصويري و مخابراتي لازم است قانونگذار در خصوص استفاده از اين ادوات مواد قانوني را به صورت مشخص به نحوي که بازدارنده باشد پيش بيني کند اما با استناد به قوانين فعلي در حال حاضر تنها در صورتي که فعلي انجام شده باشد فرد را مجازات مي کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه نمي توان خريد و فروش و نگهداري اين ادوات را جرم دانست ادامه مي دهد: ممکن است برخي به دليل تخصص و يا وضعيت شغلي از اين وسايل استفاده کنند و صرف داشتن اين وسايل نبايد جرم تلقي شود ولي ورود آنها مقررات خاصي دارد و مشمول قانون قاچاق است. البته نگهداري اين ادوات نيز بايد با نظارت قوه قضائيه و در برخي موارد به صورت استثنا باشد چرا که دليلي براي استفاده عمومي آن وجود ندارد.

پليس چه مي گويد

سرهنگ رضا غني لو معاون اجتماعي نيروي انتظامي تهران بزرگ نيز در اين زمينه مي گويد: خريد و فروش و نگهداري هر گونه تجهيزات جمع آوري صوتي، تصويري و اسنادي مدارک از مردم بدون اطلاع آنها ممنوع است مگر در حريم خصوصي و براي حفاظت اموال و ساختمان از سرقت.

وي ادامه مي دهد: حتي اگر فردي در داخل منزل شخصي اش دوربين مدار بسته اي براي حفاظت اموال خود نصب کرده باشد ولي همين وسيله منجر به ثبت تصاوير و گفته هايي از ميهمان وي شود که اطلاعي از روشن بودن دوربين ندارد و علي رغم ميل باطنيش فاش شود اين اقدام جرم محسوب مي شود.

مي افزايد: مبنا براي جرم بودن استفاده از اين دوربينها اطلاع نداشتن افراد در خصوص ضبط تصاوير، صدا و اسناد است.

غني لو مي افزايد: خريد و فروش هر گونه وسايل صوتي و تصويري و وسايل الکترونيکي نياز به مجوز اتحاديه دارد که طبق تحقيقات پليس اتحاديه مربوطه هيچ اطلاعي از خريد و فروش اين تجهيزات ندارد و مجوزي در اين زمينه صادر نکرده است.

وي تصريح مي کند: اين وسايل ميکرو به صورت غيرقانوني و غيرمجاز وارد کشور مي شود چون واردات به کشور بايد با مجوز گمرک و توسط اشخاص حقيقي و حقوقي شناخته شده انجام شود.

به گفته معاون اجتماعي پليس تهران، اخيرا استفاده از اين دستگاهها در سطح جامعه افزايش يافته است به همين دليل شهروندان بايد در صورت اطلاع از خريد و فروش و يا نگهداري اين تجهيزات، اطلاعات خود را از طريق تلفن 110 اعلام کنند.

معاون اجتماعي پليس تهران مي افزايد: اگر شهروندان مي خواهند به صورت دقيق تر موضوع را پيگيري کنند مي توانند از طريق 110 آدرس پايگاه اطلاعات منطقه را جويا شده و با مراجعه به آنها اطلاعات خود را در اختيار اين پايگاهها قرار دهند و در صورت احراز صحت اطلاعات علاوه بر جمع آوري و معرفي خاطي به دادگاه، نسبت به پلمپ آن مغازه به علت خريد و فروش با هماهنگي اتحاديه و اماکن عمومي اقدام مي شود.

غني لو در مورد قوانين ناظر براي برخورد با اين جرايم اظهار مي دارد: در اصل 22 قانون اساسي به طور صريح آمده است که حيثيت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است مگر در مواردي که قانون مجاز دانسته مانند اجازه اي که قضات براي کشف جرم براي شنود و يا ورود پنهاني مي دهند. همچنين بر اساس اصل 25 قانون اساسي نيز ضبط و فاش کردن مکالمات تلفني، استراق سمع و تجسس مگر به حکم قانون ممنوع است.

مجازات زندان براي مجرمان براساس قانون جرايم رايانه اي

به گفته وي، در قانون جرايم رايانه اي مصوب خردادماه 1388 در سه بخش با عنوان دسترسي غيرمجاز، شنود غيرمجاز و بازرسي رايانه اي به صورت ريز به اينگونه جرايم پرداخته شده و مجازات زندان تا جريمه نقدي براي ارتکاب کنندگان تعيين شده است.

معاون اجتماعي نيروي انتظامي تهران بزرگ با بيان اينکه پليس در صورت مشاهده از طريق گشتها و يا گزارش مردمي با اين جرايم برخورد مي کند مي گويد: پليس منکر خريد و فروش اين تجهيزات نيست.

وي تاکيد مي کند: به زودي برخورد قاطع و ضربتي با اصناف متخلف و افرادي که به صورت سيار اقدام به فروش اين دستگاهها مي کنند آغاز مي شود.

وي تصريح مي کند: اين افراد به علت اينکه مي دانند پليس نسبت به اين مسئله حساس است و قوانين محکمي هم در زمينه وجود دارد به صورت پيچيده و سازمان يافته براي خريد و فروش اين تجهيزات عمل مي کنند مانند فروش مواد مخدر که طبق قانون جرم است ولي متاسفانه قابليت دسترسي براي فرد خواهان در صورت جستجو وجود دارد.

غني لو در مورد فروش اين تجهيزات توسط شبکه هاي ماهواره نيز مي گويد: بر اساس قانون موجود تبليغات در شبکه هاي ماهواره به دليل اينکه اغلب اين شبکه ها مسئله دار هستند جرم است و با تلفنهاي اعلام شده براي فروش در صورت شناسايي برخورد مي شود کما اينکه بسياري از اين تلفنها امروز پاسخگو نيستند و عوامل آنها دستگير شده اند.

وي ادامه مي دهد: در اغلب آگهي فروش اين تجهيزات، تلفني در دبي اعلام مي شود و از طريق اين تلفن از تماس گيرنده ها آدرس گرفته شده و اين تجهيزات براي خريدار فرستاده مي شود. معمولا تلفنهاي اعلام شده در حوزه ايران نيست و با واسطه اين کار را انجام مي دهند و يا بسياري از اينها شماره تلفنها را مدام تغيير مي کنند.

ميکرو دوربينها ابزار جديد سوداگران

معاون اجتماعي نيروي انتظامي تهران بزرگ تاکيد مي کند: که اين جرم تنها مختص به ايران نيست و سرقت اطلاعات شخصي از معضلاتي است که پليس دنيا با آن مواجه است. در ايران اين جرائم در حد نصب دوربين در استخر و محل تعويض لباس است ولي در کشورهاي ديگر مجرمان از اين طريق درآمدزايي مي کنند.

    مهدی-س

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

وضعيت مهاجران مرداد مشخص مي‌شود

معاون توسعه انساني معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور بدون ارائه هرگونه فهرستي به خبرنگاران از خروج 106‌شركت دولتي از تهران خبر داد

و در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبني بر عدم‌تمكين شركت‌هاي دولتي در برابر دستور دولت اعلام كرد: پيشنهاد مي‌كنيم مردم و رسانه‌ها موارد تخلف شركت‌ها را اعلام كنند تا رسيدگي كنيم.

به گزارش امید لطف‌الله فروزنده در جمع خبرنگاران گفت: تاكنون 106 شركت از تهران منتقل شده‌اند و 38 شركت هم در حال خروج هستند؛ در اين‌بين،  وزارت صنايع 49 شركت، وزارت دفاع 12‌شركت، وزارت نفت 35 شركت و وزارت نيرو هم 7‌شركت خود را به خارج از تهران انتقال داده‌اند.

خبرنگار امیدمي‌افزايد: در حالي اين مقام مسئول از باقي‌ماندن تنها 5 شركت زير مجموعه وزرات نفت در تهران به‌دليل ماهيت ملي بودن آنها خبر مي‌دهد كه پيش‌تر مسعود ميركاظمي وزير نفت تنها از خروج يك شركت نفتي خبر داده بود. به گفته فروزنده تنها  4شركت ملي نفت،  پتروشيمي، گاز و پالايش و پخش در تهران به فعاليت خود ادامه مي‌دهند.

معاون توسعه انساني رئيس‌جمهور گفت: حدود 40شركت وابسته به دستگاه‌هاي اجرايي جنبه ملي دارند كه قرار بر اين شد كه در تهران باقي بمانند اما وظايف و ماموريت‌هاي آنها كاهش يابد.

وضعيت مهاجران مرداد مشخص مي‌شود

فروزنده با بيان اينكه تا‌كنون 15 هزار نفر از كارمندان دولت براي خروج از تهران داوطلبانه ثبت نام كرده‌اند، گفت: 9 هزار نفر از متقاضيان از شهر تهران و بقيه از استان تهران هستند. او افزود: تمام كارهاي مربوط به انتقال اين افراد از جمله مسكن، افزايش حقوق، ارتقاي شغلي، واگذاري مسكن مهر، انتقال فرزندان دانشجوي آنها و... به‌شدت در حال پيگيري است.

معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه ليست افراد منتقل شده در پايان مردادماه اعلام عمومي خواهد شد تا بر اين اساس مردم از امكاناتي كه براي آنها فراهم شده آگاهي يابند و  از اين طريق ترغيبي براي ساير افراد ايجاد شود، گفت: از اين طريق درنظر داريم دغدغه امتيازاتي كه به اين افراد ارائه مي‌شود از بين برود.

فروزنده در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری امید كه چرا روند تقاضا براي خروج از تهران كند و حتي متوقف شده است؟ عنوان كرد: مردم منتظرند تا ببينند تكليف كساني كه تاكنون ثبت نام كرده‌اند،  به كجا مي‌انجامد و چه تسهيلاتي در اختيارشان قرار مي‌گيرد تا بتوانند تصميم به خروج از تهران بگيرند.

حقوق بازنشستگان مهاجر افزايش نمي‌يابد

فروزنده در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار ما درباره تسهيلات دولت براي بازنشستگان متقاضي مهاجرت از تهران هم گفت: براي افزايش حقوق آنها برنامه‌اي نداريم اما بحث وام براي آنها پيش‌بيني شده و فرزندان آنها مي‌توانند از مزاياي انتقال استفاده كنند به‌نحوي كه از سهميه 70 تا 80 درصدي در كنكور استفاده كنند. پيش از اين اعلام شده بود كه حقوق اين كارمندان هم افزايش مي‌يابد.

نفتي‌ها همچنان مقيم تهران هستند

به گزارش خبرگزاری امید ، هم‌اكنون شركت‌هاي نفتي زيادي از جمله شركت‌هاي نفت و گاز پارس، پتروپارس، نفت مناطق مركزي، نفت فلات قاره، لوله و مخابرات نفت، انتقال گاز، مهندسي و توسعه گاز، متن، پتروايران و... همچنان ساكن تهران هستند و عجيب‌تر اينكه  3مجموعه رفاهي وزارت نفت نيز در خيابان‌هاي لاهيجان، شريعتي و الهيه تهران به فعاليت خود ادامه مي‌دهند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

19 مورد خودكشي در بين نظاميان اسرائيلي

روزنامه فرامنطقه‌اي "الحيات " در گزارشي نوشت پس از جنگ لبنان و غزه شمار نظاميان صهيونيستي كه دچار بيماري رواني شده و دست به خودكشي مي‌زنند 100 در صد افزايش داشته است.

به گزارش امید روزنامه فرامنطقه‌اي "الحيات " در گزارشي با عنوان "خودكشي، بيماري‌هاي رواني و فرار از خدمت پديده رايج در بين نظامي اسرائيلي " نوشت: در حالي كه ارتش اسرائيل از قهرماني‌ها و قدرت بالاي سربازان خود در جنگ‌هاي اين رژيم سخن مي‌گويد فرماندهي نظامي اسرائيل نگران بحراني است كه در سربازان ظهور پيدا كرده است و از جمله آن خودكشي يا ابتلا به بيماري‌هاي رواني يا فرار از خدمت است.
در اين مقاله آمده است فرماندهي ارتش اسرائيل در حال بررسي طرحي براي مقابله با صعود اين بحران و به ويژه پديده خودكشي در بين سربازان است چون بر اساس گزارشي صهيونيستي اين پديده در مقايسه با سال گدشته با افزايش 100 درصدي همراه بود و ظرف همين شش ماه گذشته 19 مورد حالت خودكشي در بين نظاميان اسرائيلي ثبت شده است.
نويسنده مقاله تاكيد كرد: نگراني اسرائيل در اين است كه پديده خودكشي تنها به يگان‌هايي خاص از سربازان اختصاص ندارد بلكه همه يگان‌هاي جنگي و حتي اطلاعاتي را شامل مي‌شود.
در اين مقاله آورده شده است كه فرماندهي نظامي اسرائيل كه تاكنون نتوانسته خودكشي سربازان خود را مهار كند براي بهبود چهره ارتش خود ادعا مي‌كند كه اين افراد به دلايل شخصي خودكشي كرده‌اند.
در مقاله مذكور آمده است بر اساس تحقيقات به عمل آمده پس از جنگ تابستان 2006 اسرائيل عليه لبنان و پس از آن جنگ اسرائيل، شمار زيادي از افرادي كه در جنگ حضور داشتند به بيماري رواني و صدمات روحي مبتلا شدند.
اين سربازان علت صدمات روحي خود را مواجهه با مبارزان حزب‌الله و حماس و يا مشاهده كشته شدن يكي از هم‌قطاران خود در صحنه جنگ دانسته بودند.
نويسنده همچنين تاكيد كرد: بر اساس گزارش‌هاي منتشر شده در جامعه اسرائيل بسياري از سربازان اسرائيل با ارائه گزارشي از وضعيت و بيماري رواني خود از خدمت فرار مي‌كنند و اين امر به 50 درصد افزايش يافته است.
محافل فرماندهي نظامي رژيم صهيونيستي نيز پيش‌بيني كردند كه اين پديده در سال 2012 به بحراني بزرگ و بي‌سابقه‌اي براي اسرائيل مبدل مي‌شود و به همين جهت كميسيون وزارت خارجه وامنيت در پارلمان رژيم صهيونيستي به بررسي اين موضوع پرداخته است و "گابي اشكنازي "، رئيس ستاد مشترك ارتش اسرائيل تصميم گرفته است آخرين سال باقي مانده از دوره منصب خود را به بررسي اين موضوع بپردازد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

خوانندگان ما در زمینه مطالب هنری خیلی کم هستند

صادق تبریزی از پیشگامان نقاشی خط و مجموعه دار آثار هنری این روزها مشغول اتمام مجموعه ای از آثارش است تا آنها را در موسسه باربیکن لندن که بیشتر به نقاشی آوانگارد اختصاص دارد ارائه کند.

صادق تبریزی، از پیشگامان نقاشی خط و مجموعه دار در مورد نمایش تابلوهایش در لندن به خبرنگار امید گفت:

 این روزها مشغول اتمام آثار آبستره روی خط نستعلیق فارسی هستم.

وی با بیان اینکه شش ماه است کار روی این مجموعه را آغاز کرده است، افزود: ۴۰ اثر را در ابعاد بزرگ به نمایش می گذارم که همگی آنها در زمینه نقاشی خط هستند البته در برخی از آنها فیگورهایی نیز به چشم می خورد.

تبریزی همچنین درباره محلی که قرار است آثار نشان داده شوند، عنوان کرد: موسسه باربیکن برای این کار انتخاب شده است که می توان گفت کارکردی مانند فرهنگستان هنر یا فرهنگسراهای ما دارد. این موسسه دارای هشت سالن است که گاهی چندین نمایشگاه مختلف در تالارهای آن برگزار می شود.

این نقاش با اشاره به اینکه موسسه باربیکن بیشتر به نمایش نقاشی های آوانگارد اختصاص دارد، افزود: هنوز زمان دقیق برپایی نمایشگاه مشخص نشده چون قرار است بعد از اتمام کارها، CD آن را برای موسسه ارسال کنم تا با توجه به میزان و حجم آثار، زمان برگزاری نمایشگاه تعیین شود.

وی در ادامه در مورد چاپ کتابی از خاطرات خود به صورت طنز گفت: نوشتن این خاطرات را به صورت پاورقی در مجله "هنر فردا" آغاز کرده ام که احتمالا بعد از چند شماره بعدی، منتشر نمی کنم چون فکر می کنم خوانندگان ما در زمینه مطالب هنری خیلی کم هستند . برای همین ترجیح می دهم مقدمات چاپ آنها به صورت کتاب را فراهم کنم .

تبریزی همچنین قبلا در گفتگو با امید درمورد این کتاب گفته بود: دوست دارم تمام خاطرات خود را از وقایع هنری و فرهنگی که شاهد آنها بودم مانند جریان های هنری که در زمان ما وجود داشت یا وقایعی که در نگارخانه ها اتفاق می افتاد، منتشر کنم.

صادق تبریزی متولد ۱۳۱۸ شمسی در تهران، پایه گذار نقاشی – خط (کالیگرافی) و از نقاشان آوانگارد دهه ۳۰ و ۴۰ در ایران است. وی طراح اولین پوستر جمهوری اسلامی (شب های الله اکبر) و اولین آرم جمهوری اسلامی در روزهای ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی ایران است.

یکی از مهم ترین نمایشگاه های وی با نمایش آثار کالیگرافی اش، در سال ۱۳۴۹ با حمایت میشل تاپیه نقاش فرانسوی، در پاریس برگزار شد. وی مجموعه ای از شیشه ها و شمایل های رنگ و روغنی دوران قاجار، مجموعه ای از مهرهای دوره قاجار و نقاشی های قهوه خانه ای را نیز در اختیار دارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

تنها ۱۶ میلیون سال تا وقوع انقراض بعدی باقی مانده است

به گفته دانشمندان هر ۲۷ میلیون سال یک بار زندگی بر روی کره زمین کاملا نابود می گردد و البته تا انقراض بعدی فقط ۱۶ میلیون سال وقت داریم. طبق تحقیقاتی که جدیدا تحت عنوان «وقایع انقراض» به بررسی سیاره مان طی ۵۰۰ میلیون سال گذاشته پرداخته است، ثابت شده است که این اتفاق طبق یک برنامه زمانی منظم به وقوع می پیوندد. این مطالعات بازه زمانی دو برابر تحقیقات قبلی را پوشش داده اند

 

دانشمندان دانشگاه کانزاس و انستیتو اسمیت سونیان با اطمینان ۹۹ درصد مطمئن اند که انقراض ها روی کره زمین دقیقا ۲۷ میلیون سال یک بار اتفاق می افتند.  
البته در دهه ۸۰ میلادی دانشمندان عقیده داشتند که انقراض های دوره ای زمین به دلیل تاثیر دوره های تاریکی خورشید است که آن را Nemesis می نامیدند. طبق این تئوری نمسیس هر ۲۷میلیون سال یک بار با ابرهای اورت برخورد می کند و بارانی از شهاب سنگ را به سوی ما می فرستد

آخرین انقراض هم ۱۱ میلیون سال پیش اتفاق افتاده است و ده درصد موجودات ساکن کره زمین را حذف کرده است. یعنی اینکه تنها ۱۶ میلیون سال تا وقوع انقراض بعدی باقی مانده است. البته نموداری که برای بازه ۵۰۰ میلیون ساله رسم شده است نشان می دهد که گاهی این اتفاق ۱۰ میلیون سال زودتر می افتد

شهاب سنگها با زمین برخورد می کنند و معمولا این برخورد باعث انقراض بخش زیادی از موجودات زنده می شود. دقیقا شبیه اتفاقی که در دوران کرتاسه برای دایناسورهای بیچاره افتاد. انقراضی که نیمی از گونه های موجودات را حذف کرد و راه را برای پستانداران باز کرد تا به گونه اصلی سیاره تبدیل شوند.

دایناسورهای بیچاره را یک شهاب سنگ با قطر تقریبی ۱۵ کیلومتر از پای درآورد. این برخورد باعث انفجاری یک میلیارد برابر قوی تر از بمب اتمی هیروشیما شده است. خب فکر می کنم باید ساعت های تان را کوک کنید و هرچه زودتر به کارهای عقب افتاده تان برسید. چون ۶ میلیون سال بیشتر وقت ندارید. شاید هم خوش شانس باشید و این نوبت‪،‬ چرخه ۱۶ میلیون سال فرصت در اختیارتان بگذارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

رضا سقايي درگذشت

رضا سقايي ، خواننده موسيقي لري و قطعات ماندگاري چون "دايه دايه وقت جنگه" صبح يکشنبه بر اثر نارسايي تنفسي در تهران درگذشت.

به گزارش امید، رضا سقايي ،خواننده پيشکسوت موسيقي لري که سالها از بيماري رنج مي برد از ده روز پيش به علت سکته مغزي در بيمارستان ساسان تهران بستري شده بود.

 سقايي متولد 1318 در خرم آباد بود و مدتي در کلاسهاي آواز اسماعيل مهرتاش به آموزش خوانندگي پرداخت.وي در اواخر جنگ تحميلي بر اثر اصابت ترکش بمب در ازنا مجروح شد و تا زمان مرگ درگير مصائب و عوارض اين اتفاق بود.
 
وي در طول زندگي هنري اش  با هنرمنداني همچون علي اکبر شکارچي ، مجتبي مير زاده و فرج عليپور همکاري داشته و قطعات ماندگاري از وي برجاي مانده است؛او نخستين بار تصنيف "آن نگاه مست تو" را به زبان لري اجرا کرد؛همچنين در سال 86 ، ترانه "دايه دايه" با تنظيم مجتبي ميرزاده و با صداي سقايي جزو آثار فاخر و ماندگار يکصد سال اخير موسيقي ايران به ثبت رسيد.
 
فتح الله سقايي برادر آن مرحوم در باره تاريخ تشييع اين هنرمند گفت : در حال پيگيري امور خاکسپاري هستيم و به احتمال زياد مراسم تشييع روز سه شنبه از مقابل تالار وحدت خواهد بود.
 
وي افزود: پيکر آن مرحوم را پس از تشييع از مقابل تالار وحدت به خرم آباد منتقل و در آنجا به خاک مي سپاريم.


+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

شهاب حسيني بازيگر در تضمين موفقيت اقتصادي

در تازه‌ترين نظرسنجي انجام گرفته شهاب حسيني به عنوان موثرترين بازيگري كه گيشه فيلم را تضمين مي‌كند برگزيده شد.

اين نظرخواهي اينترنتي از سوي روزنامه باني‌فيلم طي مدت 9 روز انجام گرفته و تا پايان تيرماه ادامه دارد كه نتايج اوليه آن به اين شرح است.

شهاب حسيني كه سابقه گرفتن سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد جشنواره فيلم فجر را براي "سوپر استار " در كارنامه خود دارد و به تازگي براي حضور در پروژه "يك حبه قند " رضا ميركريمي قرارداد بسته، بالاتر از بازيگران سينماي تجاري همچون محمدرضا گلزار و امين حيايي در رده اول موثرترين بازيگر در تضمين موفقيت اقتصادي سينماي ايران ايستاد.

برخلاف پيش‌بيني‌هاي اوليه، عقب افتادن محمدرضا گلزار از كورس رقابت و از دست دادن رده اول از نكات جالب اين نظرخواهي بود.

از ديگر نكات قابل اشاره، كسب رتبه سوم توسط امين حيايي است، بازيگري كه مانند گلزار در بسياري از آثار متعلق به سينماي گيشه حضوري فعال دارد. در اين نظرخواهي همچنين بهرام رادان و محمدرضا فروتن به ترتيب رتبه چهارم و پنجم را كسب كردند.

شهاب حسيني با كسب 44 درصد آرا نفر اول است. محمدرضا گلزار با 28 درصد آرا نفر دوم اين نظرخواهي است. امين حيايي با 3/11 درصد آرا سوم است. بهرام رادان با كسب 5/10 درصد از آرا رتبه چهارم را دارد. محمدرضا فروتن نيز با 9/5 درصد آرا در رده پنجم اين نظرخواهي قرار گرفته است.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

سرقفلي برخي حجره هاي بازار تهران ميلياردها تومان خريد و فروش مي شود

مشكل اصلي اصناف بازار سنتي تهران با توافق شوراي اصناف و سازمان امور مالياتي، نه بر سر نرخ افزايش مالياتها بلكه بر سر اجازه بررسي تصادفي 10 درصد حسابها و دفاتر حجره داران بازار تهران بوده است.

به گزارش "امید"، آنچه امسال تصميم سازمان مالياتي را براي اصناف بازار تهران غيرقابل تحمل كرده بود، اصرار سازمان مالياتي به بررسي تصادفي دفاتر و حسابهاي اصناف تهران بوده است.

در سالهاي گذشته فقط دفاتر حدود 2 تا 5 درصد حجره داران بازار تهران توسط مميزان سازمان امور مالياتي بررسي مي شد و نكته اين جا بود كه فقط دفاتر حجره داراني توسط مميزهاي سازمان امور مالياتي بررسي مي شد كه توسط اتحاديه هاي صنفي معرفي مي شدند اما امسال سازمان امور مالياتي به اتحاديه هاي صنفي پيشنهاد كرده بود اگر بخواهند فقط درصد اندكي از دفاتر و حسابهاي حجره داران آن هم با معرفي اتحاديه ها (و نه بطور تصادفي) رسيدگي شود، بايد نسبت به سال 87 ماليات بسيار بيشتري (مثلا 70 درصد) بپردازند و اگر اصناف بازار تهران تمايل داشته باشند ماليات سال 88 نسبت به سال 87 رشد كمي (مثلا 10 تا 20درصد) داشته باشد، بايد به مميزان مالياتي اجازه دهند بطور تصادفي و به انتخاب خود، دفاتر تعداد بيشتري از حجره داران بازار تهران بررسي و ماليات قطعي آنها تعيين شود.

بسياري از حجره داران بازار سنتي تهران حاظر بودند رقم بالايي نسبت به سال78 ماليات بپردازند مشروط بر اينكه دفاترشان توسط مميزان سازمان مالياتي بررسي نشود.

لازم به يادآوريست حجره داران بازار تهران بخاطر نفوذ سياسي و تصميم گيري متحد، از حدود 30 سال گذشته به مميزان سازمان امور مالياتي اجازه نداده اند حسابها و دفاتر آنها را كنترل كنند و همواره با چانه زني و توافق، درصد كمي به ماليات قطعي سال قبل خود افزوده اند. همين مساله باعث شده ماليات يك واحد صنفي در بازار تهران نسبت به واحد صنفي مشابه در سطح شهر بسيار پايين تر باشد.

درحال حاظر سرقفلي برخي حجره هاي بازار تهران ميلياردها تومان خريد و فروش مي شود اما آنها بر اثر نفوذ سياسي و اعمال فشار بر دولت، هرسال حتي يك ميليون تومان نيز ماليات نمي پردازند.

تعطيلي اخير سه صنف طلافروش، قماش و پوشاك در بازار سنتي تهران، دومين تعطيلي اعتراضي بازار سنتي تهران در سالهاي اخير بوده است. در سال 87 نيز اين اصناف با تعطيلي چند روزه حجره هاي خود، توانستند دولت را از اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده به عقب نشيني وادار كنند. درصورت اجراي ماليات بر ارزش افزوده، فرايند و مراحل توليد يا واردات تا مصرف شفاف مي شود و قاچاقچيان و رانتخواران از فرايند واردات و توزيع حذف خواهند شد.

در اعتراض اخير بازار سنتي تهران، متاسفانه يك تشكل سياسي پرنفوذ و مشهور اصولگرا نقش اصلي را ايفا كرد و دولت نيز بجاي شفاف كردن موضوع براي افكار عمومي و ايستادگي در برابر زياده خواهي و رانتجويي حجره داران بازار تهران، خيلي سريع عقب نشيني كرد تسليم فشارهاي آنها شد.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

این موضوع هیچ وقت طی دیدارهای رهبران ارمنستان و آذربایجان مورد بررسی قرار نگرفته است

"ادوارد نعلبندیان" وزیر امور خارجه ارمنستان در یک نشست خبری اعلام نموده است که اظهارات "المار مامدیاروف" وزیر امور خارجه آذربایجان دروغ و دور از واقعیت می باشد. قبال ذکر است که وزیر امور خارجه آذربایجان اعلام نموده بود که طی دیدار خود با وزیر امور خارجه ارمنستان که باید در آلما آتا برگزار شود مسایل مربوط به بازگشت مناطق لاچین و کلباجار به آذربایجان مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت. وزیر امور خارجه ارمنستان به خبرنگاران گفته است که این موضوع هیچ وقت طی دیدارهای وزیران امور خارجه و رهبران ارمنستان و آذربایجان مورد بررسی قرار نگرفته است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

گزارش ویژه-یاچیزی شبیه به آن(نامه یک حیوان با سواد به صاحبش)

سلام مجید جان!

احوالت خوبه؟ کجایی برار؟ جون دلم! شنیدم از فرنگ برگشتی؟ راسته؟

دختر گلت چطوره؟ اسمش چی بود؟ میترا؟ هنوز میگه نمی خوام؟ الهی!

از قول من صد تا ماچش کن! نه! صد تا کمه! هزار تا ماچش کن!

از خودت ما را بی خبر نگذار!

به امید دیدار مجدد

قربانت:سگ باوفاتون

  امیر-ن 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

پهن فرش قرمز برای پذیرایی از هشت پا

برنامه نویسان برزیلی نرم افزاری را ویژه تلفن همراه "آی- فن" و برپایه پیشگوییهای پل هشت پا معروفترین چهره جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی ساختند.

به گزارش خبرگزاری امید، پیشگوییهای پل در اعلام نتایج مسابقات جام جهانی 2010 این هشت پای ساکن آکواریم "زندگی دریایی" اوبرهاوزن را به معروفترین شخصیت این جام تبدیل کرد.

اکنون گروهی از برنامه نویسان برزیلی نرم افزاری به نام uTouchLabs را توسعه داده اند که به عنوان یک برنامه جانبی "روشی خنده دار برای انتخاب میان دو گزینه" شناخته می شود.

این نرم افزار ویژه آی - فن گزینه هایی چون "سینما یا تئاتر؟، پیتزا یا سوشی؟، دامن با بلوز؟، مارسیا یا آندره آ؟" را نشان می دهد و سپس می پرسد: "هشت پا پاسخ بده!"

براساس گزارش بریکینگ نیوز، این برنامه در روی فروشگاه آنلاین "آی- تیونز" اپل به قیمت 99 سنت برای بارگذاری در دسترس است.

این هشت پا به ویژه از زمان تحقق پیشگویی نتیجه بازی فینال میان هلند و اسپانیا بیش از همیشه به شهرت رسیده است. به طوری که آکواریم باغ وحش مادرید برای پذیرایی از این هشت پا فرش قرمز پهن کرده است.

این درحالی است که هواداران تیم ملی آلمان پس از شکست این تیم در برابر اسپانیا طی نامه هایی به آکواریم محل زندگی پل اظهار داشتند که برای ماهی تابه خود به این هشت پا نیاز دارند!

خوزه لوئیس رودریگوز زاپاترو نخست وزیر اسپانیا نیز که تیم کشورش برای اولین بار در تاریخ موفق به دریافت جام جهانی فیفا شد به شوخی پیشنهاد داد که برای آوردن پل به مادرید یک گروه ویژه از محافظان را اعزام خواهد کرد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

نمایش پس از سال 1914

دیدن چهره‌ای آشنا در لباس پلیس در یک کمدی صامت کوتاه که سال‌ها مفقود بود، باعث شگفتی طرفداران و مورخان سینما شده است.

به گزارش خبرگزاری امید، سال‌ها بود کسی از فیلم «یک دزدگیر» A Thief Catcher تولید سال 1914 خبر نداشت، آن قدر که همه فراموش کرده بودند چارلی چاپلین در این فیلم به نقش یک پلیس‌ لوده با سبیل و تمام ژست و اداهای آشنای خود حضوری کوتاه داشته است.

این فیلم 10 دقیقه‌‌ای پارسال از یک فروش آثار عتیقه در تیلور در ایالت میشیگان سر درآورد. پل گیروکی مورخ سینما فکر می‌کرد صرفا یکی دیگر از کمدی‌های «کی‌استون استودیوز» را خریده است. ماه‌ها گذشت و او این کپی 16 میلی‌متری را ندید.

مارس امسال بود که گیروکی هنگام تماشای فیلم «یک دزدگیر» با بازی فورد استرلینگ، مارک سواین و ادگار کندی، چاپلین را دید که چند اوباش را کتک می‌زند. او در این فیلم حضوری در حدود سه دقیقه دارد.

گیروکی از دوست خود ریچارد رابرتز که او هم کلکسیونر فیلم است، پرسید: «این همان کسی است که فکر می‌کنم؟»

او عکسی از فیلم را برای رابرتز ایمیل کرد. رابرتز پاسخ داد: «شاید، اما باید فیلم را ببینیم.»

گیروکی و رابرتز وقتی در رفتار این شخصیت دقت کردند متوجه شدند او خود چاپلین - یکی از بزرگترین ستاره‌های سال‌های اول سینما - است که در دو بخش یکی از اولین فیلم‌های خود بازی می‌کند.

«یک دزدگیر» روز شنبه در یک جشنواره فیلم‌های کمدی در آرلینگتن در ایالت ویرجینیا به نمایش درمی‌آید که احتمالا اولین نمایش آن پس از سال 1914 است.

گیروکی و رابرتز بخشی از گروهی هستند که خود به آن «مافیای کمدی صامت» می‌گویند. این گروه برگزارکنندگان جشنواره سالانه «اسلپستیکون» هستند که در سالن «روسلین اسپکترم» خارج از واشینگتن برگزار می‌شود.

این جشنواره از روز پنجشنبه آغاز شد و در چهار روز حدود 120 فیلم صامت در آن به نمایش درمی‌آید. نمایش بعضی از تصاویر دیده‌نشده دیگر فیلم‌های چاپلین، بزرگداشت آبوت و کاستلو و نمایش اولین فیلم راسکو «فتی» آربوکل که وسترنی به نام «دستگیری» است، از دیگر برنامه‌های امسال جشنواره اسلپستیکون است.

کشف فیلم «یک دزدگیر» بخصوص از آن جهت اهمیت دارد که پس از 60 سال اولین فیلمی است که به آثار چاپلین اضافه می‌شود.

این فیلم به سرعت از یاد رفت. موسسه فیلم بریتانیا سال 1938 در فیلمشناسی چاپلین «یک دزدگیر» را از قلم انداخت و خود چاپلین هیچگاه در فهرست فیلم‌هایش آن را نگنجاند. او سال 1965 در گفت‌و‌گویی به بازی در نقش پلیس در یکی از آثار کی‌استون اشاره کرد، اما اسم فیلم را نگفت.

برابر با اسناد موجود استودیو کی‌استون هم نام چاپلین را نیاورد. به گفته رابرتز، او احتمالا در آخرین لحظه‌ها به گروه بازیگران فیلم اضافه شده است. «یک دزدگیر» همچنین این افسانه که شخصیت «ولگرد» را خود او خلق کرده، زیر سئوال می‌برد.

چاپلین می‌گفت شخصیت ولگرد سبیلو با لباس‌های شلخته، عصا و کلاه را پیش از ساخت فیلم «گرفتاری عجیب میبل» به طور تصادفی خلق کرد.

رابرتز با اشاره به اینکه چاپلین در فیلم «یک دزدگیر» همان ویژگی‌ها را به نمایش می‌گذارد، این ادعا را «بی‌معنی» می‌داند.

او گفت: «هرچند چاپلین در این فیلم لباس یک پلیس به تن دارد، اما بقیه ویژگی‌ها اینجاست: سبیل، نوع راه رفتن و رفتار. او مدت‌ها بود روی این شخصیت کار می‌کرد.»

کمدین‌های دیگر هم مدعی بودند پیش از چاپلین از شخصیت ولگرد استفاده می‌کردند، اما این ادعاها اکنون خیلی اهمیت ندارد.

رابرتز گفت: «مسئله قابل بحث است. مهم نیست چه کسی این شخصیت را خلق کرد. چاپلین این کار را بهتر از هر کس دیگر انجام داد.»

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

افزایش وام ازدواج از چهار میلیون به پنج میلیون تومان

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی جوانان گفت: افزایش مبلغ وام ازدواج تا سقف پنج میلیون تومان در هیئت دولت تصویب شده و پرداخت آن قبل از نیمه دوم سال آغاز می شود.

مهرداد بذرپاش در گفتگو با خبرگزاری امید افزود: در مصوبه هیئت دولت تاکید شده که پرداخت این میزان وام ازدواج در سال جاری آغاز شود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه برای پرداخت این وام منتظر تصویب در شورای پول و اعتبار هستیم اظهار داشت: میزان وام ازدواج جوانان با یک میلیون تومان افزایش به پنج میلیون تومان می رسد و هر یک از زوجها می توانند با ارائه سند ازدواج دو میلیون و 500 هزار تومان دریافت کنند که 500 هزار تومان آن در قالب بن خرید کالاست.

وی تاکید کرد: علاوه بر اینکه مبلغ وام ازدواج از چهار میلیون به پنج میلیون تومان افزایش می‌یابد، از این پس برای اخذ این وام، نیازی به معرفی ضامن نیست و تنها با ارائه چک و سفته امکان اخذ وام وجود دارد.

بذرپاش در مورد تشکیل مراکز دولتی همسریابی که هیئت دولت این سازمان را مکلف به تاسیس آنها کرده گفت: سازمان ملی جوانان موظف به تاسیس این مراکز نشده است.

وی تاکید کرد: تمامی مراکز همسریابی فعلی غیرقانونی و غیردولتی است و سازمان ملی جوانان نیز قرار نیست چنین مراکزی را راه اندازی کند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

مراسم سالگرد درگذشت مجتبی تکین

مراسم اولین سالگرد درگذشت شادروان مجتبی تکین عکاس با سابقه خبری کشور و دبیر گروه عکس  روزنامه بین المللی تهران تایمز، همسر و فرزندش روز جمعه 25 تیر ماه در قطعه 253 بهشت زهراء (س) تهران برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری امید، مجتبی تکین عکاس با سابقه خبری کشور و دبیر گروه عکس روزنامه بین المللی تهران تایمز سال گذشته بر اثر سانحه تصادف به رحمت ایزدی پیوست.

در این سانحه تصادف ناگوار که در مسیر جاده آستارا به سمت تهران (محدوده گردنه حیران) به وقوع پیوست علاوه بر مجتبی تکین، دختر خردسال و همسر وی نیز به جوار رحمت الهی پیوستند.

مجتبی تکین روزنامه نگار و عکاسی متین، اخلاق گرا و متعهد بود که طی دو دهه با ثبات در عملکرد حرفه ای به عنوان دبیر گروه عکس روزنامه بین المللی تهران تایمز فعالیت کرد. آن مرحوم در طی دوران فعالیت حرفه ای خود برنده جایزه های متعدد داخلی و خارجی در حوزه عکاسی خبری شد. 
مراسم سالگرد درگذشت مجتبی تکین، همسر و فرزند خردسالش ساعت 10:30 جمعه 25 تیر ماه بر سر مزار آنها برگزار می شود.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

تکرار نماید تا خداوند در امر ازدواج گشایش نماید

رای حل مشکل ازدواج و گشایش در آن چه دستوری را توصیه می فرمایید؟

نظر ایت الله وحید خراسانی :

دو رکعت نماز بخواند مانند نماز صبح بعد از نماز تسبیحات حضرت زهراء علیهاالسلام را بخواند و بهتر است سر به سجده بگذارد و 14 مرتبه صلوات بفرستد و بعد از آن 100مرتبه بگوید «اللهم خِرلِی و اختَرلِی» و بعد از آن دوباره 14مرتبه صلوات بفرستد انشاءالله تعالی این نماز را و دعای بعد آن را در روزهای مختلف تکرار نماید تا خداوند در امر ازدواج گشایش نماید.
همچنین نماز استغاثه به حضرت زهراء علیهاالسلام خوانده شود و کیفیّت آن چنانکه در مفاتیح آمده چنین است که دو رکعت نماز خوانده و بعدِ سلامِ نماز، 3 مرتبه تکبیر گفته و تسبیح حضرت زهراء علیهاالسلام را بخواند و بعد سجده رفته و صد مرتبه بگوید «یا مولاتی یا فاطمة اغیثینی» و بعد طرف راست را روی زمین بگذارد و دوباره صد مرتبه بگوید «یا مولاتی یا فاطمة اغیثینی» و بعد سجده نموده و آن را صد مرتبه در سجده بگوید و بعد طرف چپ صورت را بر زمین گذارده و آن را صد مرتبه بگوید و بعد مجدداً سجده نموده و صد و ده بار آن را در سجده بگوید و حاجت خود را یاد کند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

ما هم زندگی ، عشق، زیبایی و به ویژه زیبایی نفس را دوست داریم

چند شب پيش در جشن بزرگي كه توسط شبكه مسيحي ال بي سي لبنان كه شاهزاده اي سعودي نيز در آن سهمي عمده دارد، از ميان 16 دختر مسيحي و دروزي و سني لبنان، باز هم دختري شيعي 22 ساله به نام "رهف عبدالله" عنوان ملكه جمال لبنان انتخاب شد تا سريال انتخاب دختران شيعي از روستاهاي مقاوم جنوب به عنوان ملكه هاي جمال ادامه يابد. جالب آنكه خواننده اين برنامه هم "هيفا وهبي" دختر شيعي ديگري بود كه اجراي اين مراسم را برعهده داشت.

به گزارش«امید»، رهف عبدالله دقيقا در همان روستايي به دنيا آمده كه همه مردم آن را به مقاوت و جان فشاني در برابر اسرائيل مي شناسند به نحوي كه اسرائيل در زمان اشغال خاك لبنان قبل از سال 2000 رنداني را در اين روستا براي شكنجه مردم مقاوم خيام ايجاد كرده كه هنوز آثار وسايل فجيع آن به عنوان موزه مقاومت وجود دارد و زنان شيعي در اين زندانها به شهادت رسيدند.

اما انتخاب رهف اولين انتخاب دختر شيعي لبناني نبود چراكه تنها چند ماه پيش بود كه "ریما فقیه" دختر شيعه لبناني كه در امريكا زندگي مي كند به عنوان ملكه زيبايي دنيا معرفي شد. ریما از خانواده ای شیعه مذهب و متولد شهر کوچک صریفا در جنوب لبنان است، هفت ساله که بود، همراه خانواده اش به جامائیکا و سپس آمریکا کوچید، پدرش، حسن فقیه در نیویورک رستوران لبنانی راه انداخت، هفت سال پیش رستوران را فروخت و به شهر دیربورن در ایالت میشیگان نقل مکان کرد تا به تجارت بپردازد. البته آن موقع رسانه های اسرائیلی با متهم کردن ملکه زیبایی آمریکا به حمایت از تروریسم ، مدعی شدند وی با حزب الله لبنان مرتبط است

این رسانه ها همچنین تصاویری را از ریما فقیه را منتشر کردند که وی را در کنار پرچم حزب الله لبنان نشان می دهد. همچنين منابع جاسوسي اسرائيل نيز گفته اند که حداقل سه نفر از خانواده ريما فقيه سمت هاي تاثير گذاري را در حزب الله لبنان دارند و هشت نفر از اين خانواده نيز در گذشته در جنگ هايي با اسرائيل کشته شدند.

اما اين حزب الله بود كه در موضعي صريح با رد اين شائبه اعلام كرد كه ملاك هاي انتخاب بانوي برتر دنيا از نگاه حزب الله موارد ديگري جز موارد فعلي انتخابي در امريكا است و حزب الله هرگونه ارتباطي با ریما فقیه را رد مي كند.

"عفیفه فقیه سعید" عمه 62 ساله ریما نیز که محجبه است در این باره می گوید: غربی ها ما را تروریست توصیف می کنند ولی در واقع ما هم زندگی ، عشق، زیبایی و به ویژه زیبایی نفس را دوست داریم.

خواهر ریما نیز می گوید: پدرم مخالف مشارکت ریما در مسابقه های انتخاب ملکه زیبایی بود اما پس از اعلام نتایج به من گفت که خواهرت اولین دختر شیعه است که این عنوان را در آمریکا کسب کرد.
اما سريال منتسب كردن دختران شيعي به حزب الله به همين جا ختم نشد. در حالي که حزب الله لبنان هيچ يک از افراد خود را با کاروان کمک هاي انساني که از لبنان عازم غزه است همراه نکرده اما روزنامه السياسه کويت در اقدامي سوال برانگيز نوشت اعضاي بلندپايه اي از حزب الله به طور قاطعانه با درخواست هيفا وهبي خواننده لبناني براي پيوستن به کشتي مريم که قرار است طي چند روز آتي از لبنان عازم غزه شود؛ مخالفت کرده است.

اين روزنامه افزود: سمر الحاج همسر علي الحاج سرتيپ سابق درخواست هيفا وهبي را دريافت کرد و در خصوص آن با ياسر قشلق مسئول اين کاروان و رييس جنبش "فلسطين آزاد" که يکي از بازرگانان فلسطيني مقيم سوريه است، مشورت کرده است.اين روزنامه کويتي در ادامه خبر سازي خود اضافه کرد: قشلق حزب الله را از اين درخواست مطلع کرد و حزب الله با اين بهانه که پوشيدن لباسهاي نامناسب همه زنان شرکت کننده در اين کشتي را بدنام خواهد کرد، با اين مساله مخالفت کرد.السياسه ادعا کرد: اين منابع اعلام کردند که حزب الله از قشلق خواست تا به طور ديپلماتيک و با درايت بدون آنکه نامي از حزب الله به ميان آورد، خبر مخالفت با درخواست را به اطلاع وهبي برسانند، تا موضوع حمايت مالي و سازماندهي دو کشتي ناجي العلي و مريم از سوي حزب الله فاش نشود.

اما حزب الله لبنان در واکنش به تهديد رژيم صهيونيستي عليه کشتي هاي لبناني عازم غزه با صدور بيانيه اي هرگونه مشارکت اين حنبش در اعزام کشتي هاي حامل کمک هاي لبنان را تکذيب و به اين وسيله خبرسازي روزنامه "السياسه " کويت را برملا کرد. حزب الله لبنان در واکنش به تهديد رژيم صهيونيستي عليه کشتي هاي لبناني عازم غزه، با صدور بيانيه اي اعلام کرد که اين جنبش تصميم گرفته است در کشتي هايي که به منظور ارسال کمک به نوار غزه و شکستن محاصره مردم فلسطين از لبنان اعزام مي شوند، شرکت نکند.

به هرحال به نظر مي رسد غرب و اسرائيل كه توان شكست حزب الله را در عرصه سياسي نداشتند تلاش مي كنند با انتساب حركت ها و افراد مشكوك همچون سه مورد فوق الذكر به تخريب چهره حزب الله در داخل و خارج لبنان دست بزنند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

بخش وِیژه11-89

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  | 

گزارش ویژه:علت آزادی پولانسکی چیست؟

"رومن پولانسکی" کارگردان سرشناس سینما و سازنده آثاری همچون "بچه رزماری" و"محله چینی‌ها"

بعد از ده ماه حبس خانگی در کشور سوئیس، بالاخره به دستور مقامات عالی قوه قضائیه این کشور آزاد شد.

پولانسکی که در اواخر دهه هفتاد میلادی و به علت فساد اخلاقی برآمده از تجاوز به یک دختر خردسال توسط دادگاهی در آمریکا مجرم شناخته شده بود و برای فرار از مجازات به اروپا گریخته بود، ده ماه قبل و هنگامی که برای شرکت در یک فستیوال به سوئیس پا نهاده بود، توسط پلیس این کشور دستگیر شده و کل ده ماه گذشته را در حبس خانگی گذراند؛ آن هم خانه‌ای که در کلبه‌ای واقع در دهکده گستاد در بخش غربی سوئیس واقع بود.

پیش از این قرار بود که پولانسکی برای بررسی محکومیتش به ایالات متحده بازگردانده شود اما با تصمیم عجیب مقامات قضایی سوئیس حالا پولانسکی می‌تواند به راحتی قانون را دور زده و به مانند تمام 33 سال اخیر با فرار از قانون به زندگی خود ادامه دهد.

این تصمیم دادگاه سوئیسی انتقاد بسیاری از روزنامه‌نگاران این کشور را به دنبال داشت و آنها در کنفرانسی که با حضور "اوِلین ویندر شلومف" از مقامات ارشد وزارت دادگستری این کشور برگزار شده بود از وی خواستند تا به طور دقیق توضیح دهد که علت آزادی پولانسکی چیست اما شلومف تنها به یک دلیل ساده و دمدستی اکتفا کرده و گفت:«چون پولانسکی هنرمندی است که آثارش مخاطبان زیادی دارد و به دلیل حسن نیتی که او در ورود به کشور سوئیس داشت، تصمیم گرفتیم او را آزاد کنیم!»

نکنه جالب اینکه وزیر دادگستری سوئیس عنوان کرده که پولانسکی دیگر نمی‌تواند به انگلیس هم برود چراکه در این صورت به آمریکا بازگردانده خواهد شد.

با این حال مجرم، مجرم است و تفاوتی نمی‌کند، می‌خواهد هنرمند باشد یا یکی از مردمان عادی. اگر کسی بخواهد به واسطه موفقیتی که در حیطه‌ای خاص کسب کرده و به دنبال شهرت برآمده از این موفقیت، از رانتهایی خاص برخوردار شود که دیگر چه تفاوتی است بین زندگی در عصر پارینه سنگی و زندگی در قرن بیست و یک. تازه آن هم در کشوری مثل سوئیس که همواره از سوی دولتمردانش، صلح‌طلب‌ترین کشور دنیا شناخته شده است!

مقامات سوئیسی که همواره کوشیده‌اند در صحبت‌های خود از وفاداری کامل کشورشان به حقوق بشر سخن گفته و ادعای این را داشته باشند که حتی مقامات ارشد کشورشان هم نمی‌توانند قانون را دور بزنند، با آزاد کردن رومن پولانسکی، گافی داده‌اند که تا مدتها بحث روز محافل هنری-سیاسی خواهد بود!

البته گروهی از حقوقدانان هم از عدم همکاری مقامات آمریکایی با مقامات سوئیسی در ارائه شواهد مرتبط با جرم صورت گرفته توسط پولانسکی سخن گفته و آزادی این کارگردان فرانسوی تبار را به همین دلیل دانسته‌اند. این موضوع هم به خودی خود آن قدر مضحک و خنده‌دار است که باز هم انگشت اتهام را به سوی دولت‌هایی می‌گیرد که ادعای قرارگیری در جهان اول را دارند اما هنوز که هنوز است بر سر یک مساله حقوقی کاملا واضح به اشتراک نظر نرسیده اند!

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم تیر 1389ساعت   توسط خبرگزاري امید  |